Historia powstania Różańca

Jest wiele przesłanek o czasie i sposobie powstaniu Różańca, które sięgają V, VI wieku oraz mnichów, którzy na początku odmawiali 150 psalmów Dawidowych. Według bł. Alana de Rupe, Różaniec jaki znamy obecnie został podany przez Najświętszą Dziewicę Świętemu Dominikowi, aby nawrócić heretyków Albigensów i grzeszników w 1214 roku. Św. Dominik miał jeszcze wiele objawień jednym z nich było: „(..) Wiecie, że kiedy Pan Bóg chciał odnowić świat, zesłał najpierw deszcz Pozdrowienia Anielskiego: w taki sposób, a nie inny, został świat odnowiony. W waszych kazaniach zachęcajcie do odmawiania mojego Różańca: wtedy właśnie otrzymacie wiele nawróceń”. Powstały wtedy nabożeństwa zwane Psałterzem Jezusa i Najśw. Dziewicy a św. Dominik uczył jak domawiać i modlić się Różańcem. Niestety jednak praktyki te zostały zakłócone przez wybuch Epidemii Dżumy. W 1460 r. bł. Alan de Rupe przyczynił się do odnowienia głoszenia Różańca Maryi, gdyż miał objawieni w Hostii aby zdecydował się głosić Różaniec św.

Etymologia

Różaniec – słowo to oznacza koronę róż, aby zaznaczyć, że ile razy odmawia się pobożnie Różaniec, tyle wkłada się na głowę Jezusa i Maryi koronę ze stu pięćdziesięciu róż białych i szesnastu czerwonych róż Nieba: róż, które nie stracą nigdy nic ani ze świeżości, ani ze swego blasku.



Róża Różańcowa

Do Róż Różańcowych należą osoby, które uczestniczą w żywym różańcu modląc się na nim codziennie. Pierwszą Róże założyła Pauline Marie Jaricot, w 1826 roku we francuskim Lyonie. Po pewnym czasie Żywy Różaniec stał się bardzo popularny w całej Francji, a jeden z biskupów, zdumiony religijnym ożywieniem w swojej diecezji, napisał: „Przypisuję to działaniu Żywego Różańca”. Dwa lata po jego powstaniu istniało już 150 grup, a wielu francuskich biskupów przeszczepiło ideę Żywego Różańca do swoich diecezji. Papież Leon XII w 1827 r. pobłogosławił to dzieło, a Grzegorz XVI wydał dokument zatwierdzające Stowarzyszenie Żywego Różańca. Kilka lat po powstaniu Żywego Różańca, tylko w samej Francji, należało do niego ponad 3 mln wiernych. W tej chwili w Polsce Róże Różańcowe istnieją niemal w każdej parafii.

Róże działające w naszej parafii:
-Róża Św. Faustyny Kowalskiej
-Róża Św. Jana Pawła II